sobota, 4 stycznia 2014

5. Ostatni kwartał czytelniczy 2013 roku.

Ostanie książki z ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Szybko, szybko, bo trzeba zająć się teraźniejszością ;)

PAŹDZIERNIK


45. "O pięknie" Zadie Smith, *******, 11.10.2013, MBP




"Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.

Zadie Smith opowiada historię dwóch rodzin, a przy tym z dystansem i humorem porusza najważniejsze tematy współczesności: zagadnienia tożsamości, rasy, globalizmu i fanatyzmu religijnego."

Skusiłam sie na tą książkę, bo debiut autorki "Białę zęby" zrobił na mnie dobre wrażenie. Ta.. jakby słabsza, ale tez inna trochę. Mimo wszystko podobała mi się. 

46. "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" Lisa See, ********, 21.10.2013, MBP


"Niezwykła historia dwóch Chinek laotong: przyjaciółek od serca, które by zostać bratnimi duszami musiały według tradycji posiadać wiele wspólnych cech. Lilia i Kwiat śniegu urodziły się w tym samym czasie i tego samego dnia brutalnie skrępowano im stopy. Ich losy, wyznaczone przez chińskie zwyczaje, potoczyły się jednak odmiennie..."

Świetna! Jeszcze bardziej mi się podobało niż Peonia. 

47. "Światła września" Carlos Ruiz Zafón, ****, 24.10.2013, posiadam, sprzedam.


"Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzona po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z Lazarusem i jego żoną."

Młodzieżowe. Za stara jestem, żeby mi się spodobało. Sprzedam!


LISTOPAD

48. "Gra Geralda" Stephen King, *******, 3.11.2013, MBP


"To, co wydarzyło się 30 lat wcześniej nad jeziorem Dark Score, podczas całkowitego zaćmienia Słońca, rzuca posępny cień na życie Jessie, przykutej kajdankami do łóżka w domku letniskowym, z trupem męża po przeciwnej stronie sypialni.
Perwersyjna gra erotyczna Geralda zmienia się w dwudziestoośmiogodzinny horror, a półnaga Jessie zostaje sama z tym, co czai się w mroku - w mroku lasu za oknem, mroku zaćmienia, mroku jej samej. Zobaczy tam coś, od czego mało nie postrada zmysłów."

Dobry stary King :)

49. "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzata Kalicińska, ****, 3.11.2013, MBP


"Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieścia Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek i wnuczek budowanie atmosfery domu Rodziny. Tak już jest i już! Naśladownictwo jak najbardziej polecam. W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, pod górkę, kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie... Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem."

Sięgnęłam po to bo.. bo niby bestseller, bo sie wszyscy zachwycają. Mnie nie zachwyciło. dłuzyzny, rozmemłanie bohaterki.. jakieś to takie.. nie mój klimat. Długo mi sie czytało, wieczorami, rankami do pracy zabierałam inne książki, bo wielkie toto, ceglaste.. Ale doczytałam. 

50. "Kawałki żeńskie, męskie i nijakie" Stefania Grodzieńska, *******, 7.11.2013, pożyczone od KBP


"Drugi po "Już nic nie muszę" zbiór felietonów wszechstronnej Stefanii Grodzieńskiej. Pod nazwą: felietony - tytułowe: "kawałki" kryje się jednak więcej form artystycznych: humoreski i skecze, które Grodzieńska pisywała przez wiele lat w założeniu ich wykonań scenicznych oraz rozmowy na aktualne i dawne tematy z redaktor Beatą Kęczkowską, stałą współpracownicą Autorki. Kawałki "męskie" napisali zaprzyjaźnieni z Grodzieńską Władysław Kopaliński, Wojciech Mann i Wojciech Młynarski. A nijakie? Autorka utrzymuje, iż mianem takich nazywa wszystkie te mniej udane, "bezpłciowe". Znając wszak poczucie humoru i dystans do własnej twórczości wielkiej "chałturzystki" możemy być pewni, że żadnej "bezpłciowości" w tej książce nie znajdziemy."

Fajne, krótkie, sympatyczne. 

51. "Powroty nad rozlewiskiem" Małgorzata Kalicińska, ******, 11.11.2013, MBP


"Ponownie gościmy w przepełnionym ciepłem i magią domu nad rozlewiskiem. W domu, który pokochało dziesiątki tysięcy czytelników. Tym razem opowieść snuje matka głównej bohaterki "Domu nad rozlewiskiem" - Basia.
Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki - polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie - stanowią tło dla pełnych dramatyzmu historii miłosnych oraz codziennych zdarzeń.
Basia opowiada o swoim dzieciństwie, okresie studiów, marzeniach, dramatycznych rozstaniach, poszukiwaniu miłości, dla której warto żyć.
W domu zatopionym pośród mazurskich pejzaży dokonują się przedziwne powroty - do siebie, do tradycji, do bliskich. Powroty, które nieraz wymagaja uczciwego pożegnania - z iluzją, z egoizmem, z zazdrością.
Basia odnajduje siebie. Osadza, zakorzenia. Powraca."

Zdecydowanie LEPSZA niż pierwsza część. 

52. "Jeden dzień" David Nicholls, ********, 13.11.2013, posiadam


"Emma i Dex? Doprawdy, trudno o mniej dobraną parę. Ona - zakompleksiona idealistka w grubych okularach. On - superprzystojniak z poczuciem, że świat należy do niego. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. Jemu natychmiast udaje się to, o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu...
Jest rok 1988. 15 lipca. Oboje dostają dyplomy uniwersyteckie i spędzają ze sobą noc. Następnego dnia każde pójdzie w swoją stronę. Gdzie będą w ten dzień za rok? Za dwa lata? I każdego następnego roku? Czy mają szansę spotkać się, a jeśli tak, to czy będzie im ze sobą po drodze? Na podstawie książki powstał film z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem w rolach głównych."

Dwadzieścia lat zycia dwojga ludzi opisywane przez jeden dzień w roku. 15 lipca. Bardzo, bardzo spodobała mi sie książka. Aż postanowiłam obejrzeć film. Dość wierna adpatacja ale.. okazało się, że to mdłe romansidło wyszło.. Przy książce smiałam się i popłakałam, a na filmie wynudziłam i dziwiłam jak mozna w taki sposób przedstawić ta historię.. Filmu nie polecam, książka super! (w książce jest trochę o Jamiroquai ;) )

53. "Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic" Rafał Kosik, Anna Onichimowska, Ewa Karwan-Jastrzębska, Wojciech Bonowicz, Maciej Wojtyszko, Grzegorz Gortat, Jerzy Illg, *****, 25.11.2013, MBP - dla dzieci


"Bolek i Lolek to prawdziwi łowcy tajemnic!
Co kryje się we wnętrzu wielkiej jaskini nieopodal pola namiotowego? Czy na osiedlu grasują złodzieje psów? Skąd wzięli się Indianie w samym środku miasta? Bolek i Lolek z zapałem podejmują się rozwiązania każdej zagadki i zwykle wychodzi z tego niezła draka. Jednak dzięki szalonym pomysłom zawsze udaje im się uratować skórę."

Synalkowi na głos czytane. Nie znudziła, ale też nie zachwyciła aż tak bardzo. 

54. "W pogoni za szczęściem" Chris Gardner, *****, 26.11.2013, posiadam, sprzedam


"Chrisa Gardnera wychowały murzyńskie getto, matka dwukrotnie skazana za próby zabójstwa swojego wieloletniego partnera i niezliczone rodziny zastępcze. Nigdy nie poznał swojego biologicznego ojca, a wujowie, którzy mu go zastępowali, szybko zmarli. Zanim uciekł przed ojczymem-sadystą, zaciągając się do marines, przysiągł sobie, że jeśli sam kiedyś zostanie ojcem, za żadną cenę nie opuści swojego dziecka.
Kilka lat później Gardner znalazł się na ulicy razem z półtorarocznym dzieckiem. Nie poddał się rozpaczy i ani przez chwilę nie potraktował swojego syna jak balast. Zacisnął zęby i przyjął ofertę stażu w firmie brokerskiej, choć miało to oznaczać, że okres bezdomności się przedłuży. Wkrótce dopiął swego – po okresie próbnym zdobył pracę, dzięki której mógł zapewnić małemu Christopherowi warunki rozwoju, jakich jego ojciec nigdy nie miał.
Dziś Gardner, choć nigdy nie skończył college’u, nie wspominając nawet o studiach ekonomicznych, jest współwłaścicielem obracającej milionami dolarów firmy brokerskiej Gardner Rich & Company i żywym dowodem, że wciąż istnieją „pucybuci” na tyle wytrwali, by spełnić amerykański sen."

Nie wiem co jest nie tak z tą książką. Niby ciekawa, słodko-gorzka historia, ale jakoś tak.. dziwnie napisana. Przeczytałam, ale nie wciągnęło.. Może skuszę się kiedyś na obejrzenie ekranizacji. 


GRUDZIEŃ

55. "Klub Tenko" Elizabeth Noble, *****, 11.12.2013, MBP


"Przebojowa Freddie, narwana Reagan, serdeczna Tamsin oraz delikatna Sara studiują razem w Oksfordzie. zainspirowane telewizyjnym filmem Tenko postanawiają założyć klub o tej samej nazwie. Przysięgają sobie dozgonną przyjaźń, lojalność i wsparcie..."

Przyjemna lektura, opowieść o życiu kilku przyjaciół. 

56. "Miłość nad rozlewiskiem" Małgorzata Kalicińska, ****, 19.12.2013, MBP


"III część bestsellerowego cyklu, będąca kontynuacją Domu nad rozlewiskiem. Dwie narratorki: Gosia, która uważała, że zaczyna swoją nową małą stabilizację i Paula, która nieoczekiwanie zamieszkała nad rozlewiskiem, komentują rzeczywistość z własnej perspektywy. Miłość nad rozlewiskiem uświadamia, iż życie ciągle nas zaskakuje i dostarcza wielu powodów do tego, by nie bać się śmiałych decyzji, bądź do tego by trwać przy tych raz podjętych. Najważniejsze to czuć, myśleć, być kowalem własnego losu..."

Nudnawa kontynuacja nudnawej pierwszej części. ot co. 

57. "Hochsztaplerka" Christine Grän, *, 20.2013, MBP


"Bohaterka książki, Felicitas, kocha luksus, ma jednak niewielki talent do uprawiania godnych szacunku zawodów. Jako hochsztaplerka robi karierę. Klara, przybrana matka Felicitas, wierzy w rewolucję, która zmieni świat na początek zadowala się oskubywaniem kapitalistów. Obydwie na swoją korzyść obracają zasady obowiązujące w społeczeństwie. Zasada pierwsza: bieda hańbi. Zasada druga: pieniądze nie śmierdzą. Zasada trzecia: próżność męska jest nieograniczonym źródłem dochodów."

GNIOT ROKU!!! koszmarna..

58. "Dolina umarłych" Tess Gerritsen, *******, 22.12.2013, posiadam


"Coś przerażającego wydarzyło się w opuszczonej przez ludzi wiosce Królestwo Boże ukrytej w przysypanej śniegiem dolinie w stanie Wyoming. Jej mieszkańcy dosłownie rozpłynęli się w powietrzu, porzucając domy i samochody - dwanaście identycznych domostw i nietknięte posiłki na stołach. Doktor Maura Isles, jadąca ze znajomymi do Wyoming na konferencję patologów, trafia tu przypadkiem, gdy jej samochód wypada z drogi podczas śnieżycy. I znika bez śladu. Kilka dni później auto z czterema spalonymi ciałami zostaje odnalezione na wiejskiej drodze. Policja uważa, że są wśród nich szczątki Maury. Detektyw Jane Rizzoli nie wierzy w śmierć przyjaciółki, prowadzi własne śledztwo. Czy zniknięcie doktor Isles ma związek z serią zbrodni popełnionych wcześniej w tej samej okolicy?"

Bardzo dobra! chcę więcej tej autorki! Przeczytała się sama niemalże. 

59. "Kaznodzieja" Camilla Läckberg, ********, 24.12.2013, posiadam


"Kaznodzieja to pełna niespodzianek powieść kryminalna, która umiejętnie splata wątki z przeszłości z teraźniejszością.
Pewnego letniego ranka mały chłopiec w czasie zabawy w wąwozie leżącym nieopodal Fjällbacka odnajduje nagie zwłoki młodej dziewczyny. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed bardzo skomplikowaną zagadką. Okazuje się bowiem, że pod ciałem dziewczyny leżą szkielety dwóch innych kobiet, które zaginęły pod koniec lat 70-tych..."

Pani Camilla się rozkręca. Jescze lepsze niz "Księżniczka.." Co to dalej będzie, w kolejnych tomach? :D Już nie moge się doczekać..

60. "Drugie dziecko" Charlotte Link, *******, 26.12.2013, MBP


"W sennym, nadmorskim miasteczku w północnej Anglii ktoś dokonuje wyjątkowo bestialskiego mordu na studentce. Policja drepcze w miejscu, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów. Parę miesięcy później w pobliżu samotnej farmy zamieszkałej przez zdziwaczałego wdowca i jego córkę, zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Tym razem ofiarą pada starsza kobieta.
Ambitna i żądna sukcesu komisarz Valerie Almond pragnie za wszelką cenę dopaść sprawcę. Instynkt podpowiada jej, że klucz do rozwiązania tajemniczych morderstw tkwi w przeszłości rodziny drugiej z ofiar. Nie podejrzewa jednak, że tajemnica będzie sięgać czasów drugiej wojny światowej. Wtedy to do miasteczka przybyła z ewakuowanego Londynu dwójka dzieci, a krótko potem zaginął wszelki ślad po jednym z nich, niedorozwiniętym umysłowo chłopcu…"

Zaskakujące, świetne! Obok Tess Gerritsen to moje drugie odkrycie tego roku jesli chodzi o autorów :) Takie perełki na sam koniec no no...

 61. "Biała Wiedźma" Adam Zalewski, ***, 29.12.2013, posiadam, sprzedam


"Cedar Peak, miasteczko na południowym zachodzie stanu Maine. Jak każda amerykańska dziura - ciche, spokojne, żyjące od lat swoim leniwym rytmem. Wszyscy się tu znają i wydaje im się, że wiedzą o sobie wszystko. Jednak do czasu... Gdy w barze u Erniego błyśnie siekiera, okaże się, że to miejsce skrywa niejedną tajemnicę. Wtedy przerażającej sile spróbują stawić czoła dwaj przeciętni ludzie: architekt na skraju załamania nerwowego i prowincjonalny szeryf. Czy znajdą w sobie dostatecznie dużo odwagi i determinacji? Czy zdążą uratować życie niewinnych ludzi i to, co w Cedar Peak najcenniejsze?"

Gdyby podzielić to na dwie książki, było by lepsze. A tak nie wiem, czy przeczytałam horror, czy kryminał.. Fragmenty, pomysły - ok. Ale mnóstwo powtórzeń, lania wody. Takiej ze szlamem z jeziora...

###

W ten sposób zakończyłam listę książek z ubiegłego roku. Było i ciekawie, i nudno, i przerażająco i romantycznie. I bardzo dobrze. 
Ostatniego dnia grudnia zaczęłam kolejną książke. Ale o niej napiszę coś pod koniec stycznia, na podsumowaniu miesiąca :)

2 komentarze:

  1. Nieźle. Wyrobiłaś czytelniczą średnią za kilka osób :)

    Ja całą Läckberg (oprócz tego opowiadania z migdałami) przeczytałem w styczniu i lutym, bo kupiłem mamie wszystkie tomy o Erice Falck w dwóch pakietach w ramach prezentów gwiazdkowo-urodzinowych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ha! znalazłes mnie tu! witam w nowym roku i nowym blogu.
      U mnie w domu na półce czekają jeszcze 3 kolejne tomy Camilli, a resztę.. jakoś dokupię ;)

      Usuń