środa, 1 stycznia 2014

3. cd

a czytelniczy MAJ przedstawiał się następująco:

23. "Wielki dom" Nicole Krauss, ****, 1.05.2013, posiadam


"Cztery niesamowite historie ludzi żyjących w zupełnie innych realiach i czasach, ludzi, których łączy dojmujące uczucie życiowej straty, będące powodem nieodwracalnych zmian w ich życiu, i... pewien niezwykły mebel, dający im poczucie sensu i oparcie. Podczas II wojny światowej z gabinetu ojca Georga Weisza w Budapeszcie zostaje skradzione biurko, należące niegdyś do Federica Garcii Lorki. Mebel trafia w ręce pisarki Lotte Berg, potem do młodego poety, który przekazuje je dalej i dalej. Dla każdego z właścicieli biurko nabiera coraz większego znaczenia, staje się symbolem tego, co stracili, dając jednocześnie poczucie nadziei, energię i natchnienie."

Niesamowicie mnie zmęczyła... Chętnie odsprzedam, gdyby ktoś był zainteresowany. 

24. "Osobowość ćmy" Katarzyna Grochola, ********, 2.05.2013, MBP



"Ośmioro przyjaciół. Niby znają się jak łyse konie. Niby... Bo cierpią, błądzą, potykają się i upadają, zanim po omacku dojdą do najoczywistszej prawdy: w życiu liczy się tylko miłość i tylko ona pozwala dokonywać właściwych wyborów. Wszystko inne zawodzi. O czym przekonywałam Czytelników zawsze."

Grochola, ale jakaś taka.. bardziej. Podobało mi się. 

25. "Kameleon" Edgar Wallace, **, 5.05.2013, posiadam



"Pewien bankrutujący londyński handlowiec Mr. Narth otrzymuje list z dalekich Chin. Jest to rodzaj testamentu, w którym bogaty krewny zapisuje mu majątek w wysokości miliona funtów. Jest jednak pewien warunek: wspólnika umierającego krewnego musi poślubić jedna z jego córek. Fortuną milionera zainteresowany jest nie tylko jego bezpośredni spadkobierca, ale też żądny władzy Chińczyk Fing-Su i despotyczny major Spedwell."

Nie wiem doprawdy, co mnie podkusiło, żeby to kupić, i przeczytać.. nie wiem.. strasznie nudne..

26. "Pirat Jędruś" Andrzej Grabowski, Marcin Bruchnalski, ******, 13.05.2013, MNP - dla dzieci


"Jędruś ma dopiero siedem lat, ale już jest groźnym kapitanem. Wraz z niesforną kompanią piratów pokonuje stuzębnego smoka, przechytrza czarownika Brudasa i zaprzyjaźnia się z królewną Barbatką.
Jędruś kocha przygody, ale jest przecież tylko małym chłopcem – dlatego po wielu dalekich wyprawach z radością zawija do portu, w którym czeka na niego mama."

Przeczytane na głos, Synalkowi-Kapselkowi. Książka spora, dlatego umieszczam też w spisie przeczytanych. Bo takich co mają po 10 kartek to nie liczę, a było ich dużo w minionym roku. Młodemu się podobało, mi się fajnie czytało. Choć uważam że jak dla czterolatka to trochę przydługie.. Ale daliśmy radę :)

27. "Eragon" 

"Napisana przez 17 - latka powieść, rozgrywająca się w magicznym świecie.
Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania , poszukiwania nauczyciela i spełnieniu misji.

Eragon – bohater Paoliniego , młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.
Poczekajcie, to nie wszystko.
Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią , która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę...nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy...W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy; wspaniałe walki , historyczne bronie, tajemniczy spisek i ... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona.
Wielkie dzieła fantasy sięgają wysoko. Tolkien, popularny Harry Potter i Matrix otworzyły drogę do innego świata, do wizji opartej o Wagnerowski obraz heroizmu i przeznaczenia. Wielkie nowoczesne dzieła fantasy korzystają z mitów, są pełne czarnoksiężników i smoków, dzięki którym oswajają czytelnikowi „nieznane”. Nowoczesna zaś klasyka, książki Jorge’a Luisa Borges, Neila Gaimana czy Terry Pratchetta lub choćby Stevena Eriksona kształtują nowy obraz świata , intrygujący i niezapomniany. Paolini zarówno korzysta z najlepszych wzorów wielkiej tradycyjnej fantasy ukształtowanej przez mistrza Tolkiena ale jednocześnie kształtuje nowy obraz, nową całkowicie wizję, nową jakość. Chłopak ma dopiero 21 lat. Ma prawdziwy talent; jest dobry i będzie jeszcze lepszy. Nawiasem mówiąc, wielu pisarzy „zabiłoby” aby móc napisać 500-stronicowy bestseller w wieku 17 lat.
Czy Christopher Paolini wyrośnie na wielkiego pisarza fantasy? Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków czy ulegnie ciemnej mocy ? Na te pytania przyjdzie nam poczekać do kolejnego tomu trylogii, lecz już dzisiaj wiemy – narodziła się wspaniała fantasy nowego pokolenia."

o bogowie... czemuż ja to czytałam?? kalki z tysiąca książek, opisy i historie jakie już były, a mimo to dobrnęłam do końca. Chyba podobałoby mi sie bardziej, gdybym ja również, tak jak autor, miała 17 lat. I gdybym nie przeczytała wcześniej w życiu tylu książek fantasy ile przeczytałam. Tomiszcze o wszsytkim i o niczym. A jednak sięgnęłam po kolejne tomy.. 
28. "Mężczyzna i żona" Tony Parsons, **, 24.05.2013, MBP


"Czy można dwa razy wejść do tej samej rzeki? Harry Silver, młody londyński producent telewizyjny, uważa, że tak. Żeniąc się po raz drugi, robi to nie tylko z miłości - pragnie zapewnić rodzinę swojemu sześcioletniemu synowi Patowi. W nowym układzie musi borykać się ze starymi problemami. Musi walczyć z byłą żoną, Giną, która, po wyjściu za mąż za nadętego Jankesa, chce wraz z Patem przenieść się na stałe do Nowego Jorku. Musi odnaleźć się w roli ojczyma rezolutnej Peggy. Na dodatek nowa żona zaniedbuje go, zbyt dużo energii poświęcając własnej firmie cateringowej. W pracy też pojawiają się problemy. Słowa matki, ostoi tradycyjnej rodziny, że trzeba korzystać z życia, póki to możliwe, wprawiają go w zdumienie. Skoro tak, to czy najlepszym wyjściem nie będzie dla niego romans z przyjaciółką Giny, japońską fotografką Kazumi?

"Mężczyzna i żona" to kontynuacja znanej, szczególnie w Wielkiej Brytanii, powieści "Mężczyzna i chłopiec". Harry, główny bohater książki, żeni się po raz drugi. Jego żoną zostaje Cyd, która również ma za sobą nieudany związek, jego owocem jest córka, Peggy. Niestety, miodowy miesiąc nie trwa zbyt długo, gdyż na horyzoncie pojawia się Kazumi, japońska przyjaciółka pierwszej żony Harry'ego - Giny"

No własnie, czy można dwa razy wejść do tej samej rzeki?? Część pierwsza, o mężczyźnie i chłopcu była taka sobie. Po co brałam się za drugą? Okropna... Doczytałam, bo rzadko porzucam niedoczytane książki, ale wynudziłam się strasznie. 

29. "Księżniczka z lodu" Camilla Läckberg ******, 30.05.2013, posiadam


"W niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą – w jednym z domów odkryto zwłoki młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, okazuje się jednak, że Alex została zamordowana. Prywatne śledztwo rozpoczyna Erika Falck – pisarka i przyjaciółka Alex z dzieciństwa, do której dołącza miejscowy policjant Patrik Hedström.

Księżniczka z lodu to doskonałe studium psychologii zbrodni. Jednak książka nie ogranicza się jedynie do intrygi kryminalnej. Jest to także powieść obyczajowa z ciekawie nakreślonymi postaciami i interesującym obrazem szwedzkiej prowincji. To mocna strona powieści, która oprócz Szwecji odniosła wielki sukces także we Francji, gdzie trwają przygotowania do produkcji filmu."

Pierwsza książka z cyklu. Odetchnęłam, bo o wiele lepsza od opowiadanka o woni migdałów...


CZERWIEC


30. "Wciąż o tobie śnię" Fannie Flagg, ******, 8.06.2013, MBP


"Ukończyła szkołę wdzięku z najlepszym wynikiem, umie złożyć ozdobną serwetkę na ponad czterdzieści osiem sposobów, potrafi też z wdziękiem wejść do pokoju i z gracją z niego wyjść, ale całe to wyrafinowanie nie na wiele jej się zda w obecnej sytuacji. Od pięciu lat, od czasu śmierci legendarnej Hazel Whisenknott, założycielki i motoru napędowego Red Mountain Realty, interesy kuleją coraz bardziej, a przyszłość wcale nie wygląda różowo. Kiedy sytuacja wydaje się naprawdę beznadziejna, Maggie wpada na znakomity pomysł, jak temu zaradzić.
Kiedy zaczyna ten plan realizować, poznajemy otaczające ją barwne postacie. Zdaniem Brendy Peoples, jej najlepszej przyjaciółki i współpracowniczki, Maggie prowadzi beztroskie życie: jest szczupła, nie musi się martwić o figurę ani przejmować tym, że opiekun z programu odchudzającego przyłapie ją w ciastkarni. Ethel Clipp, wiekowa, gderliwa i fioletowowłosa sekretarka Red Mountain Realty, wysoko ceni Maggie, natomiast szczerze nie znosi niejakiej Babs Bingington, zwanej „Bestią z Birmingham” – pozbawionej skrupułów właścicielki konkurencyjnej agencji, która wprost nienawidzi Maggie i za wszelką cenę chciałaby ją wygryźć z branży. Przeszłość Miss Alabamy skrywa rozdzierające serce tajemnice, ale dziwnym zbiegiem okoliczności Maggie odkrywa, że praktycznie każdy wokół niej, żywy czy martwy, ma swoje sekrety.
„Wciąż o tobie śnię” to cudowna książka, na którą składają się – w równych proporcjach – urok amerykańskiego Południa, opowieść kryminalna i to charakterystyczne połączenie komizmu i staroświeckiej mądrości, jakiego oczekujemy po jedynej i niepowtarzalnej Fannie Flagg."

Kolejna przyjemna powieść Fannie Flagg. 

31. "Historia Białej Masajki" Corinne Hofmann, ***, 23.06.2013, MBP


"Wielki bestseller. Opowiedziana w trzech częściach, autobiograficzna historia miłości Szwajcarki i Masaja z Kenii. Para spędziła niezwykłe cztery lata w buszu, wychowując córeczkę. Wiodąca archaiczne życie Corinne z córką uciekła od zazdrosnego męża i osiadła w Europie, próbując znów zaadaptować się w dawnych warunkach. Po latach powróciła do Kenii i swej afrykańskiej rodziny, by spotkać się z byłym mężem i asystować przy kręceniu filmu, opowiadającym o jej losach."

Niby wielki bestseller, a dla mnie wielkie rozczarowanie. 

32. "Sekretne życie pszczół" Sue Monk Kidd, ********, 26.06.2013, posiadam


"Niezatartym wspomnieniem czternastoletniej Lily Owens, mieszkającej z nieczułym ojcem na brzoskwiniowej farmie w Karolinie Południowej, jest dzień kiedy zginęła jej matka. Lily miała wówczas cztery latka. Kiedy opiekująca się Lily czarnoskóra niania zostaje pobita przez miejscowych rasistów i wtrącona do więzienia, rezolutna nastolatka pomaga jej zbiec. Uciekinierki docierają do odległego o kilkadziesiąt mil Tiburtonu i zatrudniają się w miejscowej pasiece."

Bardzo przyjemna, ciepła opowieść. 

I tak dotarłam do połowy roku :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz