poniedziałek, 5 stycznia 2015

59. Zakończenie listy książek przeczytanych w 2014 roku

LISTOPAD 2014

81. Kłamczucha. Małgorzata Musierowicz. 2 listopada, 6/10, ebook

Aniela Kowalik nie była pięknością. Miała wszak dużo tego, co się nazywa urokiem osobistym.I ta właśnie Anielka przeżyła wielką miłość. Nad morzem, w swej rodzinnej Łebie, poznała chłopaka, który wprawdzie nie bardzo spodobał się ojcu Anielki, za to bardzo jej samej. To dla niego wybrała poznańską szkołę średnią, liceum poligraficzno księgarskie. I dla niego przyjechała do obcego prawie miasta.

Kolejna pozycja z klimatem pani Musierowicz. Książka fajna, ale główna bohaterka strasznie wkurzająca.. 

82. Kwiat kalafiora. Małgorzata Musierowicz. 3 listopada, 7/10, ebook

Tytuł należy do popularnego cyklu Jeżycjada. Jedna z pierwszych części sagi przedstawiającej rodzinę Borejków i jej przyjaciół. W codzienności lat 70. autorka umiejscawia poznański ród Borejków, który dzięki wszechobecnym ciepłym uczuciom rodzinnym i dopisującym humorom radzi sobie w tych niezbyt łatwych czasach. Najstarsze panny Borejkówny Ida i Gabusia przeżywają pierwsze miłości. A patrzą na to ich dwie młodsze siostrzyczki: siedmioletnia Natalia, zwana Nutrią i pięcioletnia Patrycja, czyli Pulpecja. Radości i troski tych młodych ludzi są bardzo podobne do współczesnych, choć minęło od tamtych wydarzeń ponad 20 lat.

Lepsze niż "Kłamczucha"

83. Ida sierpniowa. Małgorzata Musierowicz. 9 listopada, 7/10, ebook

Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka...& Ida sierpniowa otrzymała Harcerską Nagrodę Literacką w konkursie młodych czytelników w 1982 roku.

84. Opium w rosole. Małgorzata Musierowicz. 19 listopada, 8/10, ebook

Książka opisuje historię Maćka, Kreski, Matyldy i innych młodych ludzi, jednak jest jeszcze ktoś, kto łączy wszystkie wątki - Genowefa Lompke lub Zombke. W zasadzie nie wiadomo kim jest tajemnicza dziewczynka, która pojawiła się znikąd. Jak każda książka Małgorzaty Musierowicz, Opium w rosole to pełna ciepła opowieść o miłości, zaufaniu i zrozumieniu.

Najlepsza do tej pory z jeżycjadowej serii. 

85. Dalsze Burzliwe Dzieje Pirata Rabarbara. Wojciech Witkowski. 20 listopada, 9/10, MBP, czytane Kacprowi

Rabarbar staje się piratem coraz bardziej udomowionym - szybko wraca z morskich wypraw do swej żony Barbary i synka Krztynka, zajmuje się domem, chodzi na bale, a jego rodzina powiększa się o córeczkę oraz parę papużek. Jego burzliwe przygody mogą jednak niezmiennie rozśmieszyć czytelnika do łez.

Rabarbar jest świetny! I dla dzieci i dorosłych. Naprawdę nie rozumiem, jak mogłam nie znać Go wcześniej.. Druga część opowieści równie dobra jak pierwsza. Znaleźliśmy ją w naszej Bibliotece Miejskiej. Szukamy z Młodym trzeciej jeszcze!

86. Wściekła skóra. Agnieszka Miklis. 23 listopada, 8/10, posiadam

30-letnia Roswita Rein postanawia wyjechać do Holandii i tak trafia do ośrodka Noord Riesen, w którym zakwaterowano gastarbeiterów z Polski. W ponurych dekoracjach ośrodka rozegra się walka o życie, a Roswita, zmuszona wyruszyć na poszukiwanie zaginionej bez śladu przyjaciółki, Tani Konecki, przekona się, że dysponuje siłą większą niż to sobie do tej pory wyobrażała. Przy okazji odkryje również, że niemal każdy z okolicznych mieszkańców skrywa jakiś wstydliwy sekret. Purytańskie miasteczko E. okaże się być centrum lokalnej prostytucji, a szef fabryki, w której pracują obie kobiety, to zwykły rozpustnik. Jeden z najbardziej doświadczonych przez los bohaterów tej historii – straszny Hankie, o twarzy pokrytej potwornymi guzami, udowadnia, że nasze życie jest czymś więcej niż tylko grą pozorów…

Długo leżała na półce i nie mogłam się zabrać za czytanie, obiecałam sobie, że dopiero jak zdobędę autograf autorki ;) Zdobyłam, przeczytałam i... Jest super! Baardzo dobra książka. Jaki taka opowieść jest debiutem, to co będzie dalej? Trzymam kciuki za Agnieszkę i jej pisanie. I czeka z niecierpliwością na drugą powieść. A potem następne!

87. Brulion Bebe B. Małgorzata Musierowicz, 29 listopada, 5/10, ebook

Podczas nieobecności mamy Beatą Bitner i jej bratem Konradem nieoczekiwanie zaopiekuje się Aniela Kowalik. Bebe i Kozio (bo tak wszyscy zwracają się do naszych bohaterów) nie od razu potrafią zapałać sympatią do chwilami nadtroskliwej lub znów zbyt opieszałej Anieli, z czasem jednak wspólnie stworzą zgrany zespół powiększony o tak ciekawe osobowości jak Bernard Żeromski czy jego młody przyjaciel Damazy Kordiałek (czyli Dambo). W dodatku Bebe pełna niewiary w siebie, ukryta przed światem pod obronnym pancerzem nadmiernego spokoju i opanowania zaczyna nabierać większej pewności, odwagi i zaufania do innych. A wszystko dzięki miłej znajomości z Damazym...

Jak to w szkole czytałam, to bardziej mi się podobało..


GRUDZIEŃ 2014

88. Igrzyska śmierci. Suzanne Collins. 14 grudnia, 9/10, ebook

"Igrzyska śmierci", pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins, trafia do kin! To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...

Świetna pozycja! Nie wiem też, jak to się stało, że mi umknęła.. usłyszałam o niej zupełnie niedawno, i w sumie nie wiedziałam, czego się spodziewać.że młodzieżowa, że coś tam. Zaczęłam, i.. Nie żałuje! Rewelacyjna! Tu nie ma co opowiadać, to trzeba przeczytać.

89. Bractwo Srebrnej Łyżeczki. Liliana Bardijewska, Edward Lutczyn, 15 grudnia, 6/10, MBP, czytane Kacprowi

Baśniowa, pełna humoru opowieść dla wszystkich jadków i niejadków . Autorka zachęca, by dzieci przeżyły trzy przygody z Kajtkiem przeprawiły się z nim na drugą stronę jajka, zdjęły czar ciążący nad Doliną Niespełnionych Życzeń, spróbowały przechytrzyć złośliwego Wieja.

Sympatyczne. Młody nie mógł się doczekać opowieści z kolejnych rozdziałów. 

90. W pierścieniu ognia. Suzanne Collins, 20 grudnia, 8/10, ebook

To drugi tom trylogii o państwie Panem, gdzie co roku odbywają się emitowane przez telewizję krwawe Głodowe Igrzyska. Uczestniczą w nich nastolatki z każdego z dwunastu dystryktów. Zwycięzca igrzysk może być tylko jeden.
W tej części Katniss i Peeta odbywają obowiązkowe Tournée Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn.
W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. igrzysk, które przyniosą wyjątkowo zaskakujący obrót spraw...
Bo Kapitol jest zły. I Kapitol pragnie zemsty!

Cóż ja mogę. świetne. Chociaż pierwsza część lepsza. Minimalnie. Moim zdaniem.

91. Kosogłos. Suzanne Collins. 27 grudnia, 8/10, ebook

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

Cieszę się, że trafiłam na tą trylogię. Warto było. 

92. Grzech aniołów. Charlotte Link 28 grudnia, 6/10, MBP

Janet Beerbaum uczyniłaby wszystko dla swoich synów, Maximiliana i Maria, bliźniaków podobnych do siebie jak dwie krople wody. Ze względu na nich rezygnuje nawet z Andrew, swej wielkiej miłości, zostając przy niekochanym, nudnym mężu, po to tylko, by zapewnić chłopcom dostatnie, stabilne życie. I tak jednak nie zdoła zapobiec tragedii, która wstrząśnie życiem całej rodziny.
Znakomicie napisana książka, mistrzowsko stopniowane napięcie, zaskakujące zwroty akcji, niepowtarzalna atmosfera tajemnicy, wisząca w powietrzu tragedia i niesamowite zakończenie – kolejna, doskonała propozycja niemieckiej królowej kryminałów.

Jak na Charlotte Link to słaba książka. Rozbestwiłam się chyba...

93. Emil ze Smalandii. Lotta z ulicy Awanturników. Astrid Lindgren. 29 grudnia, 5/10, MBP, czytane Kacprowi

Szkoda tych Svenssonów, że mają takiego urwisa – mawiali sąsiedzi przyglądając się psotom Emila. Ale wiecie co? Byli w błędzie! Po pierwsze Emil nigdy nie psocił na złość. Po drugie – sam Thomas Edison, wynalazca gramofonu i żarówki, uważany był w szkole za nicponia, bo zamiast się uczyć, ciągle coś rozkręcał, konstruował i sprawdzał, jak działa. Emil podobnie – a przy swej nieposkromionej ciekawości ma prawdziwy talent do wpadania w tarapaty. Na szczęście mądrzy rodzice Emila rozumieją, że jest on dobrym dzieckiem i po prostu jak każdy chłopiec musi znaleźć ujście dla swej energii i pomysłów – czasami doprawdy szokujących...
Pięcioletnia Lotta wstaje z łóżka lewą nogą i czuje, że cała rodzina, ba, cały świat są przeciwko niej. A kiedy wszystko dookoła jest takie okropne, nie pozostaje nic innego, jak wyprowadzić się z domu! Sąsiadka, pani Berg, wspaniałomyślnie udostępnia jej poddasze we własnym ogrodowym domku. Początkowo Lotta jest zachwycona swoim nowym życiem, ale wieczorem wszystko się zmienia...

Emil TAK! :D
Lotta NIE :/

I na tym kończy się lista książek przeczytanych przeze mnie w 2014 roku. Zaczęłam kolejną, ale jeszcze ja czytam. Więc będzie na liście styczeń 2015 ;)
W 2014 przeczytałam w sumie 93 książki, z czego 10 dla Kacpra na głos. W kalendarzu zapisywałam ilości stron każdej z książek i wyszło mi, że na te 93 książki złożyło się 32.279 stron!
Ciekawe ile będzie w tym świeżo rozpoczętym roku :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz