niedziela, 4 stycznia 2015

58. książki przeczytane jesienią ubiegłego (już!) roku

WRZESIEŃ 2014

67. Ciernista róża. Charlotte Link, 1 września, 7/10, e-book

Karin Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje.Na miejscu okazuje się niestety, że pokój, który zarezerwowała, został oddany komu innemu i kobieta nie ma się gdzie podziać. Przez przypadek trafia do uroczego domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye. Karin ulega urokowi staruszki, jej pięknego ogrodu i eleganckiego, przytulnego domu. Między kobietami szybko nawiązuje się serdeczna przyjaźń mimo dzielącej je różnicy wieku. Ich rozmowy stają się coraz bardziej intymne i szczere. Beatrice powoli zaczyna opowiadać o przeszłości. Nie mówi jednak wszystkiego. Jednak w chwili, gdy policja zacznie znajdować zwłoki kolejnych zamordowanych osób, Beatrice będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin…

kolejna świetna historia opisana przez panią Link.

68. Czerwone Gardło. Jo Nesbø, 9 września, 7/10, ebook

Harry Hole, samotnik i alkoholik, a jednocześnie genialny śledczy, przypadkowo wpada na ślad przemyconego do Norwegii snajperskiego karabinu marki Märklin. Trop prowadzi komisarza w kręgi neofaszystów. Czy to przypadek, że starego hitlerowca znaleziono z poderżniętym gardłem w pobliżu miejsca, gdzie zbierają się neonaziści? Hole podejrzewa, że sprawa może mieć początek w czasach drugiej wojny światowej. Jednak morderca jest ciągle o krok przed nim. Zdaje się mówić: "Jestem sędzią, ławą przysięgłych i katem… Nie powstrzymasz mnie".

re-we-la-cja!

69. Trzeci klucz. Jo Nesbø, 15 września, 7/10, ebook

Norweska prasa szeroko rozpisuje się o tajemniczym Ekspedytorze obrabowującym banki. Do akcji ponownie wkraczają komisarz Harry Hole i jego obiecująca nowa partnerka. Energicznie poszukują bezwzględnego przestępcy, który z zimną krwią zastrzelił młodą kasjerkę. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, poszlaki wiodą także daleko poza granice Norwegii. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Mieszkańców Oslo ogarnia trwoga. Jednocześnie Hole usiłuje prowadzić własne, prywatne śledztwo w sprawie śmierci Anny, ekstrawaganckiej cygańskiej artystki, a zarazem swej byłej kochanki. Szantażowany dziwaczną e-mailową korespondencją, z myśliwego zmienia się w zwierzynę, a policja depcze mu po piętach. Sceny powieści, pełne szybkich zwrotów akcji i kolejnych zagadkowych wątków, przewijają się błyskawicznie, jak w świetnie skonstruowanym i trzymającym w napięciu sensacyjnym filmie..

Co książka to lepsza!

70. Pentagram. Jo Nesbø. 20 września, 8/10, ebook

Ulice Oslo przemierza groźny Kurier Śmierci. Na miejscu zbrodni pozostawia charakterystycznie okaleczone zwłoki. Norweska policja mobilizuje wszystkie siły, by pojmać sprawcę i zapobiec kolejnym zabójstwom. W walce z nieuchwytnym mordercą sprzymierzają się dwaj odwieczni wrogowie: komisarz Harry Hole oraz Tom Waaler - niezwykle utalentowany śledczy.
Harry przechodzi trudne chwile. Szarpany nałogiem, dręczony niewyjaśnioną śmiercią Ellen, swej byłej partnerki, czuje, że jego życie osobiste i zawodowe rozpada się. Sprawa Kuriera Śmierci ma być ostatnią w jego tak błyskotliwej dotąd karierze...

Jo Nesbo i jego Harry Hole to moja nowa miłość! bez dwóch zdań.

71. Wybawiciel. Jo Nesbø. 25 września, 8/10, ebook

W zasypanym śniegiem Oslo inspektor Harry Hole ściga nieuchwytnego płatnego zabójcę z byłej Jugosławii. Przeczesuje środowiska narkomanów, dewiantów, członków Armii Zbawienia wyczekujących nowego zbawiciela, który ma ich wyzwolić od beznadziei życia - choćby przez śmierć. Inspektor Harry Hole to policyjny anarchista stosujący metody dalekie od procedur, nieprzystosowany do życia nałogowy palacz i alkoholik. Przed wyrzuceniem na bruk chroni go jednak to, że jest niezwykle inteligentnym i efektywnym policjantem. Ma także parasol ochronny, który rozpina nad nim Bjarne Moller, jego przyjaciel i bezpośredni przełożony.

świetne!

72. Pierwszy śnieg. Jo Nesbø, 29 września, 9/10, ebook

Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie - i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich.
W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany "Bałwan". Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.

Strach czytać kolejne tomy. Czy może być jeszcze lepiej..?


PAŹDZIERNIK 2014

73. Dzika droga. Jak odnalazłam siebie. Cheryl Strayed, 4 października, 3/10, pożyczone od ASB

Milion sprzedanych egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych
Gdy grzeczne dziewczynki zaczytywały się w „Jedz, módl się, kochaj”, Cheryl naprawdę postanowiła coś zmienić.
Jej życie nie było pasmem sukcesów. Wręcz przeciwnie. Najpierw zaczęło sypać się małżeństwo, potem nastąpiła seria miłosnych wpadek, a na końcu spadł na nią prawdziwy cios – straciła najbliższą osobę. Zawsze miała w życiu pod górkę, ale tym razem los grubo przesadził. Zła i rozżalona, rozpaczliwie szukała wyjścia z sytuacji, nowej drogi życiowej. 
Jak to zwykle bywa, zadecydował przypadek.
Impulsem do zmian okazała się podróż życia. Podróż szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej. Podróż w głąb siebie. Co prawda nie wszystko poszło tak, jak sobie wyobrażała. Miało być rozgwieżdżone niebo i zapach łąki, a nie przeprawa w jednym bucie i tachanie ciężkiego plecaka z piłą. Ale się opłaciło.
Bo zgodnie z zasadą co nas nie zabije, to nas wzmocni – Cheryl wygrała. Ruszyła w podróż jako dziewczynka, wróciła jako dojrzała kobieta. Pewna siebie, silna, gotowa zawalczyć o siebie i o swoje życie.
Udowodniła, że DROGĘ warto wybrać sobie samemu.

Straszna książka. Nieodpowiedzialna dziewucha niszczy życie sobie i innym, a potem wyrusza w podróż. Nie rozumiem zachwytów. Ani to fajnie napisane, ale ciekawe. Jedyne plusy to to, że dowiedziałam się o szlaku turystycznym PCT (Pacyfic Crest Trial), o którym nie miałam pojęcia. 

74. Stowarzyszenie umarłych poetów. Nancy H. Kleinbaum, 6 października, 2/10, MBP

Rozpoczyna się rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej o wielkich osiągnięciach i nader surowej dyscyplinie. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela przychodzi nowy, John Keating. Czterem zasadom Akademii, którymi są : Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształtowania i wychowania młodych ludzi. Co zwycięży : rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

Film dawno temu podobał mi się bardzo, a książka.. DNO! straszne.. co to za pomysł, żeby pisać powieść na podstawie scenariusza? okropność.. 
Ale film świetny.

75. Burzliwe dzieje pirata Rabarbara. Wojciech Witkowski, 7 października, 7/10, ebook, czytane Kacprowi

Niepokorny marynarz Rabarbar zbuntował się przeciw kapitanowi Octowi, uciekł ze statku "Kaczy Kuper" i postanowił zostać piratem. Pokonując niebezpieczeństwa, powrócił do swej żony Barbary, wkrótce doczekał się synka, Krztynka, i najchętniej spędzałby czas na spaniu, paleniu fajki nabitej grochowinami z pieprzem oraz jedzeniu ukochanej grochówki, jednak ( jak przystało na pirata ) musiał od czasu do czasu wyprawić się w rejs, a każda taka wyprawa obfitowała w barwne przygody, które zapewnią czytelnikom wiele śmiechu.

Na którymś portalu z ebookami z okazji Dnia Dziecka można było pobrać darmowe książki dla dzieciaków. Pobrałam trzy. Jedną z nich był właśnie Rabarbar. Nie znałam tego z własnego dzieciństwa, a szkoda, bo bardzo fajna książka :) Ale nadrobiłam teraz czytając Synalkowi. Ubaw mieliśmy niezły ;)

76. Cała Polska w legendzie. Mariola Jarocka. 8 października, 6/10, MBP, Kacprowi czytane

Cała Polska w legendzie to przewodnik po legendarnej przeszłości naszego kraju: 25 podań przybliża dzieciom historię wielu interesujących miejsc w Polsce, na mapie pokazano ich lokalizacje, dodatkowe informacje historyczne i kulturowe zaciekawią nie tylko dziecko.
Z tej książki dzieci dowiedzą się, że z pana Twardowskiego był mag nad magami, że dawno temu mazurską ziemią opiekował się bóg Smętek, dlaczego wieże Kościoła Mariackiego w Krakowie mają różną wysokość.
Przeszłość naszego kraju opowiedziana językiem podań i legend, piękne ilustracje Anny Sędziwy w mistrzowskiej szacie graficznej Doroty Nowackiej - to właśnie Cała Polska w legendzie.

Legendy dla najmłodszych. 3-4 strony na każda opowieść. Młodemu się podobało, ja wolę takie dłuższe wersje, tradycyjne. Fajne jest to, że na mapie zaznaczone którego terenu dotyczy dana opowieść a sporo miejsc w Polsce już odwiedziliśmy i Kacper miał odniesienie do naszych podróży, co przynosiło nowe pytania i odpowiedzi. 

77. Pancerne Serce. Jo Nesbø. 9 października. 8/10, ebook

Po rozwiązaniu sprawy Bałwana (opisanej w Pierwszym śniegu), która w tak koszmarny sposób dotknęła najbliższych Harry’ego, komisarz Hole porzuca pracę i wyjeżdża do Hongkongu. Stacza się na dno, żyjąc z dnia na dzień, szukając zapomnienia w hazardzie i oparach opium.
Tymczasem w Oslo zostają zamordowane dwie młode kobiety. Podobny sposób dokonania zabójstw wskazuje na tego samego sprawcę – obie dziewczyny mają w ustach dwadzieścia cztery rany powstałe od tajemniczego narzędzia zbrodni. Szef Wydziału Zabójstw decyduje się ściągnąć do Norwegii jedynego człowieka specjalizującego się w seryjnych mordercach – Harry’ego Hole. Wkrótce w spektakularny sposób ginie parlamentarzystka Marit Olsen. Okazuje się, że łańcuch ofiar jeszcze się nie skończył, a wszystkie ślady prowadzą do odludnego górskiego schroniska i przypominającego piekło Konga…

Po rewelacyjnym 'Pierwszym śniegu" nie mogę dać więcej niż 8/10. Ale TYLKO dlatego, że przeczytałam poprzednią książkę. Wspaniała!

78. Upiory. Jo Nesbø, 20 października, 10/10, ebook

W Oslo dochodzi do zabójstwa z rodzaju tych, które zasługują co najwyżej na krotką notkę w gazecie i od razu idą w zapomnienie: młody zdesperowany heronista próbuje ukraść narkotyk drugiemu i zostaje zastrzelony. Policja błyskawicznie aresztuje domniemanego sprawcę. Harry Hole nie wierzy, że zbrodni dokonał zatrzymany chłopak. Powraca z Bangkoku, by odnaleźć zabójcę i rozprawić się z upiorami własnej przeszłości...

Zazdroszczę tym, którzy jeszcze tego nie czytali, i emocje przed nimi.. brak słów... 

79. Policja. Jo Nesbø, 29 października, 10/10, ebook

Czy to zwykły zbieg okoliczności, że oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą badał, ale nie zdołał jej rozwikłać? Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, schemat postępowania mordercy staje się równie oczywisty, co potworny: brutalnym zabójstwom policjantów odpowiadają nierozwiązane zbrodnie z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego.
W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.
Jo Nesbø po raz kolejny dostarcza diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika.

szok, niedowierzanie, zgrzytanie zębów i parokrotnie niemalże zatrzymanie serca. Oto książka która powala! Uwielbiam. 
Niestety niemniejszym szokiem było dla mnie odkrycie, że to OSTATNI TOM! i jak teraz żyć..? 

80. Szósta klepka. Małgorzata Musierowicz, 31 października, 7/10, ebook

Tytuł należy do popularnego cyklu Jeżycjada. Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową..

Wróciłam do cyklu z dzieciństwa/młodości. Po współczesnych szwedzkich kryminałach przeskok do PRL. Jeżycjada Musierowicz i pierwszy tom serii. Przyjemne czytadło :) 

Został listopad i grudzień do spisania. uf.. 

2 komentarze:

  1. Myślę, że Rabarbar lekko traci w formie e-booka. Bo Ilustracji Edwarda Lutczyna chyba w wersji elektronicznej nie ma?

    OdpowiedzUsuń