wtorek, 30 grudnia 2014

55. książki lipiec 2014

I oto moje drugie półrocze czytelnicze.

47. Człowiek nietoperz, Jo Nesbo, 6 lipca, 6/10, audiobook

Norweski policjant Harry Hole przybywa do Sydney, aby wyjaśnić sprawę zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter, być może ofiary seryjnego mordercy. Z miejscowym funkcjonariuszem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Harry poznaje dzielnicę domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, wędruje ulicami, po których snują się dewianci seksualni. Przytłoczony nadmiarem obrazów i informacji początkowo nie łączy ich w logiczną całość. Zrozumienie przychodzi zbyt późno, a Harry za wyeliminowanie psychopatycznego zabójcy zapłaci wysoką cenę...

mój pierwszy audiobook. Opowieść bardzo fajna, ale.. chyba słuchanie książek jednak mnie nie porwie aż tak bardzo. Wolę czytać. 

48. Dom sióstr, Charlotte Link, 9 lipca, 7/10, e-book

Wyjazd na Boże Narodzenie do Yorkshire, krainy wyżynnych torfowisk w północnej Anglii, miał być prezentem urodzinowym i ostatnią próbą uratowania rozpadającego się małżeństwa. Jednak od początku Barbarze i Ralphowi Ambergom nic się nie układa. Już od pierwszej nocy wynajęta przez nich posiadłość Westhill House zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara, myszkując po domu, natrafia niespodziewanie na zapiski byłej właścicielki posiadłości, Frances Gray. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat. Zagłębiając się w aurę miłości, nienawiści, pogardy i tęsknoty za wolnością, Barbara zaczyna poznawać własną duszę i dojrzewa do najważniejszej decyzji. Decyzji, która nie tylko zmieni jej życie, ale będzie zarazem dopełnieniem losu Frances Gray.

Link to jednak Link. Bardzo dobra książka. 

49. Tam gdzie Ty, Jodi Picoult, 13 lipca, 6/10, e-book

Gdy marzysz o dziecku za wszelką cenę…

Po dziesięciu latach małżeństwa i długotrwałych bezskutecznych staraniach o dziecko, Zoe i Max Baxter postanawiają się rozstać. Zoe, ku własnemu zaskoczeniu, znajduje szczęście u boku kobiety, Max szuka pocieszenia w kościele. Lecz marzenie o dziecku trwa, i to, co wydawało się być na wyciągnięcie ręki, przeradza się w starcie światopoglądów i przekonań religijnych, w którym nie ma miejsca na sentymenty.

„Tam gdzie ty” to powieść o trudnych, często bardzo bolesnych wyborach oraz o tym, że każdy ma prawo do szczęścia. Ale czy na pewno? Do książki dołączony jest prezent w postaci płyty – każda z piosenek odpowiada jednemu rozdziałowi powieści, ale jak sugeruje autorka, można dowolnie łączyć lekturę z muzyką.

Coś niezwykle ważnego dla książki, a przede wszystkim dla mnie samej, wydarzyło się w mojej rodzinie. Kiedy pisałam „Tam gdzie ty”, mój syn, Kyle, inteligentny i utalentowany nastolatek, przyniósł mi jedną ze swoich szkolnych prac do przeczytania. Był to esej na temat bycia homoseksualistą. Czy wiedziałam, że Kyle jest gejem? Pewne podejrzenia miałam już , gdy miał pięć lat. Ale to była jego osobista rzecz do odkrycia i ujawnienia. Nie byłam tym zaskoczona tylko bardzo się cieszyłam, że to akceptuje, że jest wystarczająco odważny, by być sobą i podzielić się tym z rodziną… 
Jodi Picoult o książce "Tam gdzie ty" 

Picoult stworzyła kolejny majstersztyk. Wnikliwie analizuje współczesna medycynę reprodukcyjną, pojęcie rodziny oraz najlepsze warunki dla wychowania dziecka.
„People”

Picoult daje nam wgląd w umysły, serca i dusze wszystkich swoich bohaterów i każdego z osobna: postaci z krwi i kości, których nadzieje oraz marzenia nie różnią się od naszych.
BookReporter.com

Powieści Picoult nie zbierają kurzu na nocnym stoliku, czytelnik pochłania je w mgnieniu oka i chce jeszcze. Picoult odważnie podejmuje trudny temat, dając czytelnikowi wiarę w wyższą instancję – nie prawo, Boga czy współczesną medycynę, a zwykłą, ludzką dobroć.
„LA Times”

Nic dodać, nic ująć...

50. Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę. Agnès Martin-Lugand, 16 lipca, 2/10, e-book. 

Francuski fenomen wydawniczy. Po prostu o miłości.
Autorka opublikowała książkę w wersji e-book na własny koszt, ale popularność tej wzruszającej historii szybko obiegła świat i wprowadziła książkę na listy bestsellerów.
Mąż i córeczka Diane zginęli w wypadku samochodowym. Gdyby nie pozwoliła im wtedy wyjść z domu na krótką przejażdżkę, wszystko wyglądałoby inaczej. Teraz jest sama i jej całe życie sprowadza się do bezsensownego, kurczowego trzymania się pamięci o jej bliskich. Kiedy postanawia wyjechać do małego miasteczka w Irlandii, które zawsze chciał odwiedzić jej mąż, ma nadzieję, że tam wszyscy zostawią ją w spokoju. Nie przypuszczała, że zaangażowani sąsiedzi, nastrojowy klimat miasteczka i pewien gburowaty nieznajomy pomogą jej odnaleźć utraconą radość życia.

Strrrraszne nudy. Nawet Irlandia i jej urok nie ratują tej książki...

51. Ciemno, prawie noc. Joanna Bator. 20 lipca, 8/10, e-book

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji. W swojej najnowszej książce Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Zamek Książ, tajemnice, koty.. czegóż chcieć więcej. Świetna książka. Choć parę niedociągnięć, jakieś zagmatwanie, Nie zawsze do końca wiadomo co autorka chciała powiedzieć. Ale i tak mi się podoba. 

52. Wielki powrót, Tomasz Trojanowski. 21 lipca, 7/10, audiobook, Kacprowe

Nowa opowieść Tomasza Trojanowskiego, autora lubianych przez dzieci Kocich historii, zaczyna się w miejskim zoo, a jej bohaterami są Puzon i Torba – słoń, który świetnie skacze o tyczce, i kangur kochający szybką jazdę tramwajem. Ci dwaj śmiałkowie postanowili opuścić ciasne klatki i wrócić w rodzinne strony. A czy może być lepszy środek transportu do Afryki i Australii niż latający dywan? Niestety, żeby się do niego dostać, trzeba przemknąć niepostrzeżenie przez miasto – a to nie lada wyzwanie dla słonia i kangura! Uciekinierzy muszą pokonać liczne przeszkody: poradzić sobie z chuliganem w tramwaju, stawić czoło gromadzie żądnych bójki kibiców, przechytrzyć policję i kierowcę porywacza, wymknąć się dyrektorowi cyrku i ojcu pewnego małego solenizanta, oczekującego od bohaterów... stepowania! Dzięki serii szczęśliwych zbiegów okoliczności zwierzakom udaje się... zaraz, zaraz, czy to nie jest podejrzane? Czy tych zbiegów okoliczności nie było zbyt wiele? Kto kogo właściwie nabiera? I co tu, na trąbę i torbę, jest grane?!

wysłuchane z Synalkiem do snu, uśmialiśmy się oboje. 

53. Tawerna przy Klonowej. Sharon Owens. 21 lipca, 6/10, ebook

Piękna Lily i jej mąż prowadzą przytulną tawernę położoną malowniczo w jednym z ostatnich w Belfaście brukowanych zaułków. Nie widzą świata poza sobą i ukochaną tawerną, a stali klienci są dla nich jak rodzina. Ale pewnego dnia pojawia się w mieście deweloper... Jack i Lily postanawiają walczyć o swoje marzenia.

Zachwyciłam się lata temu Herbaciarnią przy Morwowej bodajże tej samej autorki. Klimat podobny, fajne czytadło na lato.

54. Dyskoteka przy Magnoliowej. Sharon Owens. 25 lipca. 4/10, ebook

Pochodząca z Ulsteru Sharon Owens pisze o zwykłych niezwykłych mieszkańcach Belfastu. Jej książka ‘‘Herbaciarnia pod Morwami’‘ stała się bestsellerem w Polsce. ‘‘Dyskoteka przy Magnoliowej’‘ to historia Johnny ego ‘‘Gwiazdora’‘ Hogana. Obdarzony przez naturę sporą dozą wdzięku, miał niezły głos i doskonale tańczył. Kiedy puszczał oko, dziewczęta zapominały o narzeczonych. Wszystkie mieszkanki Belfastu uwielbiały Johnny ego, ale żadnej nie udało się go zwabić do ołtarza. Johnny, zafascynowany Ameryką i Hollywoodem, prowadził najmodniejszą w Belfaście dyskotekę i był lokalną znakomitością. Jego sława sięgnęła zenitu, kiedy w pojedynkę odparł atak miejscowych gangsterów. Nie powiodło mu się tylko w miłości: jedyna kobieta, jaką w życiu kochał, opuściła go i wyszła za innego mężczyznę. Po latach Johnny spróbuje odzyskać uczucia ukochanej, a jego dyskoteka stanie się miejscem jeszcze niejednego romansu.

Okładka - koszmar. Treść - dość fajna, ale za dużo pani Owens to jednak niezdrowo. Fajny klimat, ale przerwy między kolejnymi książkami robić trzeba. 

55. Przygody Filonka Bezogonka / Nowe przygody Filonka Bezogonka. Gösta Knutsson. 26 lipca, 6/10, posiadam, czytane Kacprowi.
 

Podwójne wydanie popularnej książeczki dla dzieci. Lektura szkolna dla klasy I szkoły podstawowej.
Jedna z moich pierwszych książek. Synalkowi również się podobało :)


1 komentarz:

  1. Przygody Filonka Bezogonka zasługują przynajmniej na 7/10 :D

    OdpowiedzUsuń