niedziela, 3 maja 2015

68. czytelniczy marzec

13. Nazywam się Czerwień. Orhan Pamuk. 6 marca, 7/10, MBP/E-book, s.596 (5373). Wyzwanie czytelnicze: 1. książka, która ma więcej niż 500 stron, 20. autorem jest mężczyzna, 23. w tytule jest kolor, 28. historyczna lub polityczna, 38. autor jest noblistą, 43. książka wybrana jedynie na podstawie okładki, 54. książka autora, którego wcześniej nie czytałaś,














W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…

Czytana baardzo długo i na raty. Sam nie wiem dlaczego. Bardzo ciekawa pozycja.

14. Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy. tom I.  Małgorzata Gutowska-Adamczyk. 15 marca, 8/10, MBP, s.472 (5845), Wyzwanie czytelnicze: 2. autorem jest kobieta, 45. trylogia, 54. książka autora, którego wcześniej nie czytałaś, 55. książka z fabułą dziejącą się w twoim mieście lub miejscu, w którym kiedyś byłaś (Warszawa, Płock),












Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła?
W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów. 

"Zajezierscy" to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie. 
Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach.

Bardzo długo "polowałam' na tę książkę w bibliotece. Słyszałam same dobre opinie. i nie zawiodłam się. Całe szczęście, że kolejne dwa tomy już czekają na półce, bo nie chce przerywać przygody z bohaterami.

15. Jaskiniowiec. Jørn Lier Horst, 18 marca, 9/10, e-book, s.336 (6181), Wyzwanie czytelnicze: 10. ma tylko jedno słowo w tytule; 12. kryminał lub thriller, 20. autorem jest mężczyzna; 54. książka autora, którego wcześniej nie czytałaś












Tym razem śmierć składa wizytę sąsiadowi Wistinga. 

Zaledwie trzy domy dalej od mieszkania policjanta Williama Wistinga zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, który przez cztery miesiące siedział martwy przed migającym ekranem telewizora.

Nic nie wskazuje na to, aby jego śmierć była wynikiem przestępstwa. Viggo Hansen był człowiekiem, na którego za życia nikt nie zwracał uwagi, więc jego śmierć również nie wzbudza sensacji i nie trafia na czołówki gazet.

A jednak z jakiegoś powodu ta sprawa budzi ciekawość córki Wistinga, która jest dziennikarką. Line postanawia napisać artykuł: portret zupełnie nieznanej osoby.

Kiedy Line rozpoczyna swoje dziennikarskie śledztwo, policja otrzymuje zgłoszenie o odnalezieniu kolejnych zwłok, tym razem na miejscu wycinki lasu.

Wygląda na to, że ciało musiało tam leżeć przez długi czas. Na zwłokach mężczyzny zostaje ujawniony niezwykły ślad. Wkrótce policja organizuje zakrojoną na szeroką skalę obławę – jedną z największych w historii Norwegii. Jedyne, co mogłoby popsuć szyki śledczym to nadgorliwi dziennikarze…

świetna! Szkoda, że w Polsce nie ma wydanych poprzednich tomów.. Może następnych się doczekam.

16. Trzy metry nad niebem. Federico Moccia. 28 marca, 3/10, e-book, s.344 (6525). Wyzwanie czytelnicze: 5. ma liczbę w tytule, 7. na tej książce oparto film; 20. autorem jest mężczyzna; 26. typowy romans; 50. dziejąca się w liceum; 54. książka autora, którego wcześniej nie czytałaś;












Szesnastoletnia Babi, dziewczyna, z tak zwanego dobrego domu, świetna uczennica i przykładna córka, na skutek pogmatwanego splotu przypadków, poznaje Stepa, agresywnego chuligana, którego życie składa się z ćwiczeń na siłowni, wyścigów na motorze i bezsensownych bijatyk. Mimo krańcowo różnych charakterów i sprzeciwu apodyktycznej matki Babi, zakochują się w sobie bez pamięci. Pod wpływem tej miłości, która oczywiście nie ma szans na przetrwanie, zmieniają się oboje. Babi otwiera się na świat, dojrzewa, 
a Step staje się bardziej refleksyjny, łagodniejszy. Babi jest jedyną osobą, której Step powierza swój mroczny sekret, który tłumaczy jego agresywne i destrukcyjne zachowania. Swobodnie poruszając się w świecie pojęć, które określają świat włoskiej młodzieży, Moccia opowiedział niezwykle wiarygodnie i płynnie uniwersalną historię o młodzieńczym buncie, bólu dorastania i problemach rodzinnych.

Tyle ochów i achów o tej książce krąży.. Zawiodłam się bardzo. Opowieść o grzecznym dziewczątku i niegrzecznym chłopaczku. Zderzenie światów, młodzieńcza miłość, poznali się, zakochali, rozstali. koniec.

17. Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie. tom II. Małgorzata Gutowska-Adamczyk. 29 marca, 8/10, MBP, s.472 (6997), wyzwanie czytelnicze: 2. autorem jest kobieta; 32. akcja rozgrywa się podczas wojny; 34. akcja nie dzieje się w Europie (część akcji jest w USA); 37. nieczytana jeszcze książka lubianego autora; 45. trylogia; 55. książka z fabułą dziejącą się w twoim mieście lub miejscu, w którym kiedyś byłaś (Płock, Warszawa);












W drugim tomie bestsellerowej sagi Cukiernia Pod Amorem autorka przedstawia dalsze losy rodu Zajezierskich. Wraz z jedną z bohaterek wyrusza za ocean, znakomicie odmalowując życie polskich emigrantów na przełomie XIX i XX wieku. Na scenę wkracza również barwna rodzina Cieślaków. Poznamy półświatek złodziejaszków z warszawskiego Powiśla, a także artystyczne środowisko przedwojennych teatrów i kabaretów.

I tym razem nie zabraknie pięknych, zdecydowanych kobiet, przełomowych wydarzeń z dziejów Polski i świata oraz ekscytujących historii miłosnych.

Drugi tom trylogii. Równie dobry jak pierwszy :)

3K. Pippi wchodzi na pokład. Astrid Lindgren. 11 marca. 6/10, MBP, s. 136 (548) Kacprowi czytana. wyzwanie czytelnicze: 2. autorem jest kobieta; 11. jest zabawna; 19. w tytule jest imię; 37. nieczytana jeszcze książka lubianego autora; 63. książka czytana na głos











Pippi kupiła osiemnaście kilogramów cukierków i poszła na jarmark, gdzie poskromiła węże boa, tygrysy i łobuzów...

Szalone przygody szalonej rudej dziewczynki. Młody zachwycony, już czeka na kolejną część o przygodach Pippi.

2 komentarze:

  1. O! Pamuk. Moja mama z zajęciem ogląda teraz na TVP turecki serial kostiumowy "Wspaniałe stulecie". Czy jest szansa, że Pamuk by jej podpasował klimatem?
    Bo coraz bliżej 26 i się zastanawiam nad jakimś prezentem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O serialu słyszałam, ale nie widziałam ani jednego fragmentu. Więc trudno mi powiedzieć, czy klimat pasuje do tego. Ale książkę czyta się bardzo przyjemnie. Ciekawie napisana, język, historia.. myślę, że warto ją przeczytać :)

      Usuń